Destination

Nowoczesna technologia staje się coraz bardziej integralną częścią naszego życia – zarówno w domu, jak i w podróży. Z coraz większą liczbą nowych i interesujących aplikacji, nawet w trakcie długiej podróży, wszystko, czego potrzebujemy, to jedno urządzenie, i niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, o ile mamy dostęp do Internetu, możemy działać praktycznie jak w domu. Aplikacje zainstalowane na naszych smartfonach coraz częściej zastępują inne gadżety tradycyjnie używane przez podróżnych, takie jak papierowa mapa, kompas czy latarka. My również korzystamy z kilku aplikacji podczas naszych podróży, o których kilka zdań poniżej.

MAPS.ME Bardzo obszerna i darmowa mapa. Może być używana zarówno do nawigacji samochodowej, jak i do spacerowania po mieście, ponieważ posiada bardzo szczegółowe plany miast. Testowaliśmy MAPS.ME w kilku krajach i na różnych kontynentach, i dla nas jest świetna. Aplikacja umożliwia pobranie mapy danego kraju, lub w niektórych przypadkach tylko konkretnego regionu kraju, co oszczędza pamięć w naszym smartfonie. Jeśli nie znasz dokładnej nazwy regionu, w którym będziesz, lub trasy, którą będziesz podążać – po prostu przybliż mapę regionu wcześniej, będąc podłączonym do WIFI, a sama aplikacja pobierze mapy do wykorzystania później. Dla nas MAPS.ME jest numerem jeden jeśli chodzi o elektroniczne mapy.

WHATSAPP Ta aplikacja zdetronizowała SKYPE, który wcześniej używaliśmy przez długi czas. Aplikacja bardzo ułatwia nam kontakt z rodziną podczas podróży. Bardzo intuicyjna i łatwa w użyciu. Oprócz możliwości rozmowy za darmo w czasie rzeczywistym (ponieważ potrafimy dostosować się do stref czasowych), często korzystamy z grup czatowych, gdzie wysyłamy zdjęcia, piszemy wiadomości i nagrywamy wiadomości głosowe. Interesującą opcją jest możliwość nagrania i wysłania wiadomości głosowej – ponieważ często zdarza się, że mamy dostęp do Internetu przez chwilę, na przykład na lotnisku, a odbiorca wiadomości może ją posłuchać w dogodnym czasie. Prosta aplikacja do komunikacji i wymiany informacji. Dla nas w celach podróżnych jest to całkowicie wystarczające.

KONWERTER WALUT Istnieje wiele bezpłatnych aplikacji tego typu na różnych platformach. Dla nas w podróży najważniejsze jest na bieżąco śledzenie aktualnych kursów wymiany, ponieważ dochodzi do dużych fluktuacji i łatwo można zostać oszukanym. Szczególnie gdy musimy zapłacić większą kwotę, na przykład za hotel, można stracić na kursie wymiany. Jeśli podróżujesz w ramach jednej podróży przez kilka krajów, ceny są ci stale podawane w różnych walutach, warto sprawdzić w aplikacji przed dokonaniem zakupu cenę po przeliczeniu na złotówki, ponieważ w innym przypadku możesz zostawić komuś miły napiwek. O ile znamy kurs wymiany EUR lub USD na PLN, jeśli po odwiedzeniu kilku krajów mamy w portfelach różne waluty i chcemy je wymienić, na przykład ringgity malezyjskie na dolary singapurskie, ta aplikacja będzie bezcenna. Podobnie, gdy dokonujemy transakcji z kilku walut – zajmie nam to chwilę, aby sprowadzić waluty do wspólnego mianownika i przeliczyć ile mamy pieniędzy fizycznych. Bardzo często nagabywacze, którzy podchodzą do turystów tuż po przylądowaniu i jeszcze nie znających lokalnych kursów walut, wybaczą sobie, gdy zobaczą, że mamy aplikacje i dobrze znamy kurs wymiany. Ważne jest, aby na bieżąco aktualizować kursy walut, za każdym razem gdy mamy dostęp do Internetu w komunikatorze.

Categories:

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gallery