Tętno i zakresy
admin
2024-05-15
Tętno określane jest również jako puls czyli najprościej mówiąc jest to ilość uderzeń serca na minutę
Aby realizować plan treningowy w sposób skuteczny a do tego nie przeforsować swojego organizmu i zaoszczędzić swoim mięśniom zakwasów warto zwracać uwagę na strefy tętna i pracę swojego serca
Najprostszy wzór na wyliczenie tętna maksymalnego to 220 minus wiek choć ja polecam zrobić profesjonalne badanie wydolnościowe, które pokaże nam więcej cennych parametrów i da możliwość dopasowania planu treningowego w bardziej precyzyjny sposób.
Za wysoki puls serca ( powyżej 100 uderzeń na minutę ) to tachykardia ( częstoskurcz), za niski puls ( poniżej 60 uderzeń na minutę) to bradykardia. Zarówno wysoki puls w spoczynku, jak i niski puls mogą świadczyć o chorobie – taki stan wymaga dalszej diagnostyki.
Najbardziej popularny podział zawiera 5 stref
- Strefa I - strefa bardzo lekka. 50-60% tętna maksymalnego i trening w tej strefie ma na celu ogólne wzmocnienie.
- Strefa II - 60-70% tętna maksymalnego. Jest to odpowiednia wartość do rozpoczęcia spalania tkanki tłuszczowej.
- Stefa III - strefa umiarkowana lub tlenowa. Wykorzystuje się w niej 70-80-% maksymalnego tętna. Służy do poprawy ogólnej wydolności organizmu.
- Stefa IV - strefa intensywna lub anaerobowa czyli 80-90% tętna maksymalnego. W jej trakcie zachodzą już procesy beztlenowe.
- Strefa V - strefa bardzo intensywna. 90% tętna maksymalnego. Z niej najczęściej już korzystają doświadczeni sportowcy którzy przygotowują się do zawodów.
Jeśli masz niedosyt zapraszam do odwiedzenia mojej Akademii Biegowej pod adresem www.RunForFun.PL